Ostatnia aktualizacja: 2020-12-12

Historia Hodowli z kojca Elbikame

Owczarek niemiecki to pies, który ma w sobie siłę, hart ducha, elegancję i oddanie opiekunowi.

Pierwszy mój pies to tzw. wilczur - RAMZES, mało podobny do obecnego kanonu wyglądu owczarka niemieckiego. Był to 1988 r.

W 1991 r. kupiłem suczkę rodowodową owczarka niemieckiego od pana Lucjana Zura z hodowli Borek Zwierzyniecki - RAMBA.

Była to suka wilczasta, o mocnej budowie i bogatym włosie. Rok póżniej rozwinąłem moją hodowlę nabywając szczenięta - suczki: BONA z Pionek i BELLS Meridio.

Wystawiałem je na wielu wystawach, gdzie osiągały doskonałe wyniki: Czołówka Polski, Zwycięzca Juniorów. Znaczącym krokiem w rozwój hodowli był zakup suki hodowlanej przywiezionej z Niemiec od pana Grzesiaka - ELBE vom Bad BOLL.

Na niej oparłem hodowlę i osiągnąłem doskonałe wyniki.

Następnie kupiłem reproduktora GABRO von der Burk Reichenstein. W 1994 otrzymałem przydomek hodowlany 'z Kojca Elbikame'. W pierwszym miocie ELBE i GABRO była jedna suczka: BASTA z Kojca Elbikame. W drugim miocie ELBE i ESTO von Batu były piękne suki: HAPPY i HEIKE z Kojca Elbikame.

Największym osiągnięciem w hodowli było pokrycie w maju 1997 r. w Niemczech ELBE i ULK von ARLET - Zwycięzca Swiata.

W lipcu 1997 r. urodziły się tylko dwa szczenięta. Była to Yoko i Yago z Kojca Elbikame.

W 1999 r. kupiłem do hodowli suczkę - szczenię CARINA Robinson Park od pana Jerzego Bardela. Zdobyła ona na wystawach Championat Polski, wygrywając na wielu wystawach. Pokryta była: James von Turken Kopf, WHISKI Bierstadter Hof, BRAWOS vom Steffen Haus. Z tych kryć dała bardzo ładne mioty między innymi dwie suki: Bela i BASTI z Kojca Elbikame.

YOKO /m.ELBE o.ULK/ to fundament mojej hodowli. Pięknie pokazywała się na wystawach osiągając oceny doskonałe. Była kryta wybitnymi reproduktorami, głównie w Niemczech. W każdym miocie dawała wybitne szczenięta. Najlepszym miotem YOKO był miot po PICCO Dollby Bohemia, gdzie wszystkie psy otrzymywały oceny doskonałe, dostając wysokie lokaty na dużych wystawach. Była to CZACZA, CZIKO, CZAKI, CORSA. YOKO kryta była następującymi reproduktorami: FLAX vom Holtkam persee, GHANDI von Arlett, CARRY vom Fimereck, WHISKI vom Bierstadter Hof, SABER vom Steffen Haus. Z tych skojarzeń wyrosło następne pokolenie suk hodowlanych. Była to:

      1. CZACZA z Kojca Elbikame - dała ona wybitnego reproduktora SAXO z Kojca Holan i SABE z Kojca Holan /o.SABER/
      2. RENEE z Kojca Elbikame /o.WHISKI/ - dała ona suczkę ROMA z Kojca Elbikame /o.KSENO vom Elzmundungsraum/. Jest ona wysoko oceniana na wystawach.
      3. POLLY z Kojca Elbikame /o.GHANDI/ dała doskonałą suczkę: SANTA Jaris /o.SAXO z Kojca Holan/.

SANTA pokryta reproduktorem: ZAMP vom Thermodos dała piękny miot, z którego zostawiłem w hodowli suki: ZORA /długowłosa/ i ZETA /krótkowłosa/ z Kojca Elbikame oraz psa ZORKO z Kojca Elbikame. Obecnie jest już reproduktorem.

W 2011 ZETA pokryta KOSTAS vom Timohaus dala dobrze zapowiadające się szczenięta, a SANTA Jaris pokryta PAER vom Hasenborn dala 6 szczeniąt bardzo dobrze zapowiadające się w tym 2 suczki. Znajduja się w hodowli Lukasza Furgała, z którym współpracuję. Są tam również suki: ROMA z Kojca Elbikame, URSA z Kojca Elbikame, PATI, POLI z Kojca Elbikame.